Boeing 777 zestrzelony nad Ukrainą
piątek, 18 lipca 2014 13:40

 

Należący do Malaysia Airlines Boeing 777-2H6(ER) o numerze rejestracyjnym 9M-MRD wykonywał wczoraj lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Na pokładzie samolotu znajdowało się 283 pasażerów i 15 członków załogi. Po opuszczeniu strefy powietrznej Polski maszyna realizowała lot na wysokości 33000 stóp (FL330) z prędkością 490 węzłów, wleciała nad terytorium Ukrainy i zmierzała kierunku północno-wschodnim, mijając Kijów i Dniepropietrowsk. Gdy o godzinie 15:18 polskiego czasu 9M-MRD znalazł się około 20 mil od Doniecka (położonego obok granicy z Rosją) jego transponder zaczął wysyłać nieprawidłowe dane, dwie minuty później zniknął z radarów i rozbił się w pobliżu wsi Szachtarsk i Grabowe, około 20 mil od ostatniej pozycji podanej przez transponder. Ostatnia pozycja zanotowana przez nadajnik ELT: N48,1230 E38,5258.

 

altUkraińskie służby ratownicze poinformowały, że wrak samolotu rozrzucony jest na przestrzeni około 15 kilometrów, kontrola ruchu powietrznego Ukrainy dodała, że lot Boeinga przebiegał bez problemów i nie było żadnego wezwania alarmowego z pokładu samolotu. Interfax powołując się na branżowe źródła podał, że Boeing rozbił się w pobliżu ukraińskiej granicy z Rosją i płonący wrak został zlokalizowany. Następnie agencja wydała drugi komunikat, w którym stwierdzono, że samolot został zestrzelony. Doradca ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Anton Heraszczenko na jednym z portali wyjaśnił, że Boeing został zetrzelony z zestawu rakietowego Buk. Do katastrofy doszło w rejonie, gdzie trwają regularne walki pomiędzy władzami w Kijowie a prorosyjskimi separatystami.

 

altUkraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło, że Boeing rozbił sie i że nikt na pokładzie nie przeżył katastrofy. 90 minut po zniknięciu samolotu z radarów Ukraina zamknęła przestrzeń powietrzną wokół Doniecka. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał oświadczenie, w którym stwierdził że samolot spadł w wyniku zamachu terrorystycznego i ukraińskie siły zbrojne nie były w jakikolwiek sposób zaangażowane w jego zestrzelenie.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk domaga się wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy malezyjskiego Boeinga. Ukraiński minister spraw zagranicznych poinformował, że Ukraina wszczęła śledztwo w sprawie aktu terrorystycznego i na konferencji prasowej przedstawił przechwycone rozmowy telefoniczne między rebeliantami, z których wynikało że zestrzelony miał być samolot ukraińskich Sił Powietrznych, lecz doszło do tragicznej pomyłki. Separatyści zaś stwierdzili w oficjalnym oświadczeniu, że nie mają udziału w strąceniu lotu MH17 i pomogą w odzyskaniu czarnych skrzynek Boeinga. Zobowiązali się oni do udzielenia śledczym pełnego i nieograniczonego dostępu do miejsca katastrofy. Jednak do południa 18 lipca przedstawiciele ukraińskiego rządu nie otrzymali wspomnianego dostępu, a międzynarodowi śledczy nie znaleźli się jeszcze na miejscu.

 

altMalaysia Airlines potwierdziły katastrofę w dwie godziny po tym, jak lot MH17 miał wejść w strefę powietrzną Rosji, w jednym z wpisów na twitterze linia podaje: "Malaysia Airlines straciła kontakt z lotem MH17 z Amsterdamu. Ostatnią znaną pozycją była ukraińska przestrzeń powietrzna. Więcej szczegółów wkrótce". Pięć minut później pojawił się kolejny wpis: "Malaysia Airlines potwierdza otrzymanie powiadomienia od ukraińskiego ATC o utracie kontaktu z lotem MH17 o 1415 (GMT), 30 km od punktu Tamak, w przybliżeniu 50 km od granicy ukraińsko-rosyjskiej. Lot MH17 wykonywany Boeingiem 777 wystartował z Amsterdamu o 12:15 czasu lokalnego i przylot na międzynarodowe lotnisko w Kuala Lumpur przewidywany jest na godzinę 6:10 dnia następnego (według czasu malezyjskiego). Na pokładzie 280 pasażerów i 15 członków załogi. Więcej szczegółów wkrótce". Dziś rano Malaysia Airlines skorygowały podaną wcześniej liczbę pasażerów - było ich na pokładzie 283 (189 Holendrów, 44 obywateli Malezji, 27 Australijczyków, 12 Indonezyjczyków, 9 Brytyjczyków, 4 Belgów, 4 Niemców, 3 Filipińczyków, 1 Kanadyjczyk, 1 obywatel Nowej Zelandii i 4 osoby o nieustalonym jeszcze obywatelstwie).

 

altMalezyjski przewoźnik poinformował także, że Boeing 777-200 o rejestracji 9M-MRD swój ostatni przegląd przeszedł 11 lipca i jego wszystkie systemy komunikacji działały normalnie. Samolot wprowadzono do służby 1997 roku, spędził w powietrzu 75 322 godziny i wykonał 11 343 cykli. Malaysia Airlines poinformowały również, że nie było wezwania pomocy z pokładu samolotu, dodając: "Zwykła trasa lotu została wcześniej uznana przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego za bezpieczną. Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego stwierdziło, że przeloty samolotów w tej przestrzeni nie podlegają ograniczeniom".

Mimo, że władze Ukrainy są przekonane o zestrzeleniu lotu MH17, to Malezja jest nieco ostrożniejsza w ocenie przyczyn tragedii: "Jeśli okaże się, że samolot został zestrzelony, to rzeczywiście możemy się domagać szybkiego postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości". Prezydenci USA i Malezji ustalili, że dochodzenie nie może być utrudniane, nikt nie powinien w nie ingerować na miejscu katastrofy, ani przenosić szczątków, w tym czarnych skrzynek. Ponadto amerykańscy oficjele poinformowali, że za zestrzeleniem samolotu przemawiają dane z radarów śledzących pociski typu ziemia-powietrze, jeden z nich wykrył pocisk zmierzający w kierunku samolotu pasażerskiego, drugi system wykrył sygnaturę ciepła, jakby maszyna została nim uderzona. Dane z systemów radarowych są obecnie badane, np. pod kątem ustalenia miejsca, z którego wystrzelono pocisk.

 

alt- To tragiczny dzień w tak tragicznym dla Malezji roku. Pasażerowie i załoga samolotu pochodzili z różnych krajów, ale dzisiaj niezależnie od narodowości, pogrążeni w smutku jesteśmy wszyscy - mówi premier Malezji, Najib Razak.

Dziś po południu ratownicy odnaleźli już 181 ciał ofiar katastrofy, które najprawdopodobniej trafią do będącego pod kontrolą rządu Charkowa. Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o wykryciu aktywności ukraińskiej baterii przeciwlotniczej Buk w dniu katastrofy. Ministerstwo dodało także, że malezyjski samolot znajdował się w zasięgu dwóch ukraińskich systemów przeciwlotniczych C-200 i trzech baterii Buk.

 

altLinie lotnicze kolejno odwołują swoje loty na Ukrainę (np. dziś rano Austrian Airlines zawiesiły loty do Charkowa i Dniepropietrowska), bądź informują o zmianie tras w lotach nad Ukrainą. Dziś rano Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zakazał cywilnym amerykańskim samolotom lotów nad wschodnią Ukrainą, rozszerzając zakaz lotów nad Krymem i strefami nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim.

 

altNa terenie obwodu donieckiego doszło w ostatnich dniach do innych zestrzeleń samolotów - wojskowy transportowy An-26 i ukraiński myśliwiec Su-25. Premier i Prezydent Ukrainy domagają się wszczęcia międzynarodowego dochodzenia także i w tych przypadkach. To druga w tym roku katastrofa samolotu Malaysia Airlines, 8 marca inny Boeing 777 lecący z Kuala Lumpur do Pekinu zniknął w niejasnych okolicznościach z radaru nad Morzem Południowochińskim. Ustalono, że rozbił się na Oceanie Indyjskim, lecz szczątków ofiar i maszyny do dziś nie odnaleziono. Zginęło wówczas 227 pasażerów i 12 członków załogi.

Redakcja EPWA.plAdd this to your website